sreda, 20. november 2013

Načrtovanje obrokov za začetnike



Nekoč s nama je zgodilo, da sva odprla hladilnik, ki je bil poln stvari, a v njem ni bilo ničesar, "kar bi se ponašalo z imenom hrana", kot bi rekel Murakami. T. je sklenil, da je skrajni čas, da narediva hranoplan, torej načrt obrokov za naslednji teden. Tako bova vedno imela v hladilniku kaj, kar se ponaša z imenom hrana, ali vsaj sestavina za obrok. Meni se je to zdelo dolgočasno in duhamorno, saj rada kuham po navdihu, in včasih ravno iz pomanjkanja rastejo dobre ideje. A pravzaprav je tudi to zabavno, saj sem šele tedaj zares začela preizkušati recepte iz knjig, ki sem jih prej odlašala na nedefinirano prihodnost. Za navdih pa se vedno najde prostor ...

Zakaj načrtovati obroke?


Ko sva sestavila svoj hranoplan, sva ugotovila, da vsi guruju ekonomičnosti priporočajo planiranje obrokov. Ne le, da vedno veš, kaj bosta skuhala ta dan (moja babica si je vsako dopoldne razbijala glavo z večnim vprašanjem neorganiziranih gospodinj: Kaj naj skuham za kosilo?), ampak na ta način tudi porabiš manj časa (=denar) in bencina (ali žetonov, itd.), ker se v trgovino pelješ le 1x tedensko, prihraniš si tudi marsikateri impulzivni nakup (zaradi lepe embalaže, ker je v super akciji, ker si enostavno preveč lačen, imaš pms ...). Poleg tega imaš vedno točno tisto, kar pri roki, in lahko takoj začneš kuhati. Zato se ti tudi manjkrat zgodi, da kakšno živilo, kupljeno po trenutnem "navdihu", pozabiš v hladilniku, dokler ne dočaka bridkega konca svojega roka trajanja. Manj računov, manj časa, manj bencina, manj nepotrebnih stvari, manj metanja stran - več za jest. :)

Kako začeti


S partnerjem (če ga imaš in še posebej, če kuhata oba) se dogovoriš za načrtovalno seanso. Narediš tedensko razpredelnico. (Videti je nekako tako kot šolski urnik, pri čemer ure nadomestiš z obroki.)

Za vsak dan vpišeš konkretne jedi, ki jih tudi sicer jeste v vašem gospodinjstvu (npr. muesli za zajtrk, mineštra za kosilo, jabolko za malico); najbolje je najprej opraviti z eno vrsto obroka, torej najprej vsi zajtrki (ki so seveda lahko vsak dan enaki). Jaz najraje sproti ugotavljam, kaj je v shrambi in kaj je še treba nakupiti, in pišem nakupovalni seznam pod tabelo. Če na seznam uvrstiš jedi iz kuharskih knjig, si je najbolje zraven dopisati stran in naslov knjige, če pa so recepti s spleta, si jih takoj prepiši (ali sprintaj). Tako si prihraniš kar nekaj živcev in časa:)

Na nakupovalni seznam ne pozabi napisati natančnih količin, da ti ne bo hrana po nepotrebnem ostajala. To seveda ni vedno mogoče. Ampak, če veš, da ti bo od enega recepta ostalo pol bučke, poskusi najti še en recept, kjer jo lahko uporabiš. (Iz koščkov zelenjave lahko vedno narediš zelenjavno juho, npr.).

Pri nakupovanju upoštevaj tudi te nasvete.

Zabavni del


Juhej, končno ena uporaba Pinteresta, ki jo lahko upravičiš pred svojim nadjazom! S Pinterstom lahko poiščeš ideje za obroke, ki ponujajo vizualno stimulacijo, izziv in popestritev jedilnika (tukaj pa lahko zalezuješ moje, hihi). Ideje za menije lahko ukradeš mami, babici, najljubši restavraciji, še celo najljubšemu romanu. In lepota interneta ti omogoča, da za vse te ideje najdeš tudi učinkovite recepte! Kadar nimaš veliko časa, se drži preverjenih spletnih strani, takih z veliko komentarji, blogov ali tistih, kjer lahko vidiš več ocen recepta. Če ti časa res primanjkuje ali dobiš obiske, se drži preverjenih receptov nasploh (najbolje kaj takega, kar je kuhala že babica, potem mama ...; no, tega pravila se jaz nikakor ne držim. Pač rabim tisti adrenalin, bo uspelo ali ne. Ker sem tako avanturistična, veste.)

No, kako se vam zdi? Že planirate obroke? Jih boste začeli?

Ni komentarjev:

Objavite komentar